- Home
- Products
- Loader Crane
- PK 1350 TEC Scania R 560 B8x4 NB
PK 1350 TEC
Scania R 560 B8x4 NB
Contract number: Paldrive 693
Specification
All images are from a reference project
PK 1350 TEC
| lifting moment | 109,3 mt |
| max. outreach incl. Fly-Jib | 34,4 m |
| max. lifting capacity | 30.000 Kg |
| swivel range | endless |
| rope whinch type | 3,5to |
Installation
| low built platform | |
|---|---|
| Platform length | 4.600 mm |
| Platform width | 2.480 mm |
| Frontwall height | 1.400 mm |
| Side- & rearwall height | 400 mm |
| Loading height | 1.180 mm |
| Platform floor | plywood, impregnated |
Scania R560 B8x4 NB
| construction year | 2026 |
| power | 560 Hp |
| gearbox | G33CM + Opticruise |
| main Wheelbase | 4.950 mm |
| cabin | CR20N |
| GSR II options | yes |
GET YOUR COMPLETE TRUCK RIGHT NOW AND
CONTACT THE SELLER
Offer information
Location details
MCC-NORTH SOLEC, 86-050 - Poland
Dealer Name
Palfinger EMEA GmbH Availability
On request
Product type
New Contract number
Paldrive 693 Product
| Manufacturer | Palfinger |
|---|---|
| Model | PK 1350 TEC |
| Lifting moment | 109,3 mt |
|---|---|
| Outreach / Lifting power | 34,4 m / 1.280 Kg |
| Max outreach | 34,4 m |
truck
| Truck manufacturer | Scania |
|---|---|
| Drivers cabine | CR20N |
| Power | 560 PS |
| Emmission standard | EURO 6 |
| Axes | 8x4 |
|---|---|
| Gross vehicle weight | 32.000 Kg |
| Dead weight | 29.000 Kg |
| Payload | 3.000 Kg |
| Construction | Heavy duty crane |
PK 1350 TEC
HYDRAULIC & TECHNICS
- 9 hydraulic boom extensions (H)
- High-speed boom extension system with return oil recovery
- Swivel range endless
- Hydraulic support leg extension (max.support width 10.000mm)
- Support leg (right hand side) can be swiveled hydraulically through 180°
- Additional hydraulic support stabilizers
- Hose equipment for two additional devices including quick coupling (multi-faster)
- 3,5to cable winch on the main arm (hydr. foldable)
- Rope length: 90m
ASSISTANCE SYSTEMS
- Paltronic 180
- HPSC + LOAD
- Remote controlled stabilizers
- CPS (cabin protection)
- FPS (Frame Protection System)
- P-FOLD (Folding Assistant)
- Weigh function
- AOS (Active Oscillation Suppression)
- SRC (Synchronised Rope Control)
- RTC (Rope Tension Control)
EQUIPMENT
- Palfinger P6 radio remote control /9 functions with cross levers
- LED - working light on the articulated arm
- 11,5to load hook
- 2 strand rope equipment on the Crane
- MFA-L (multifunctional adapter)
- Painting RAL3020
- hydraulic oil tank 400 l
PJ 190
Configuration
- 6 hydraulic extensions (E)
- High-speed extension system with return oil recovery
- Hydr. tiltable upwards by 25°
- 1 strand rope equipment for the PJ 190
- LED-working light at the PJ 190
- PJMFA - Multifunctional adapter
- Hose equipment for two additional devices including quick coupling (multi-faster)
Installation
- Palfinger MCC low build platform
- Platform inner dimensions: 4.600 mm x 2.480 mm
- Front wall: height 1.400 mm
- Side- and rearwalls height: 400 mm
- Platform floor 27 mm plywood, impregnated and sealed
- Various lashing options on the platform floor
- Loading height: 1.180 mm
- 1 pair of Container locks rigid
- 6 working lights
- 2 reversing lights
- Rear view camera
- Trailer coupling: RF40 G 150 A
- 2 wheel chocks
Scania R560 B8x4 NB
- Engine: 560 Hp, torque max. 2.800 Nm
- Gearbox: G33CM + Opticruise + retarder
- Axle distance: 1.990mm 2.960mm + 1.350mm
- air suspension on all axles
- Fuel tank 395l / AD-Blue 80l
- Tires 1st & 2nd axle: 385/65 R22.5
- Tires driven axles: 315/80 R22.5
- Rims on all axles: aluminium Alcoa DuraBright
- Cabin colour: Scania Ivory White / chassis colour: Scania Sub Grey
- Cabin type: CR20N
- Premium Cabin interior
- auxiliary heating: 3kW
- Multifunctional steering wheel
- Infotainment system equipped with 10.1-inch colour display