- Home
- Products
- Loader Crane
- PK 1650 TEC Scania R 560 B8x2*6NB
PK 1650 TEC
Scania R 560 B8x2*6NB
Contract number: Paldrive 694
Specification
All images are from a reference project
PK 1650 TEC
| Lifting moment | 124,8 mt |
| Max. outreach incl. fly-jib | 31,1 m |
| Lifting capacity | 32.000 Kg |
| Swivel range | endless |
| Rope winch type | 3,5 to |
MCC-INSTALLATION
| low built platform | |
|---|---|
| Platform length | 3.300 mm |
| Platform width | 2.480 mm |
| Frontwall height | 1.400 mm |
| Side- & rearwall height | 600 mm |
| Loading height | 1.200 mm |
| Platform floor | plywood, impregnated |
SCANIA R 560 B8x2*6NB
| Power | 560 HP |
| Gearbox | G33CM + Opticruise |
| Wheelbase | 4.750 mm |
| Cabin | CR20N |
| GSR II options | included |
GET YOUR COMPLETE TRUCK RIGHT NOW AND
CONTACT THE SELLER
Offer information
Location details
MCC-NORTH SOLEC, 86-050 - Poland
Dealer Name
Palfinger EMEA GmbH Availability
On request
Product type
New Contract number
Paldrive 694 Product
| Manufacturer | Palfinger |
|---|---|
| Model | PK 1650 TEC |
| Lifting moment | 124,8 mt |
|---|---|
| Outreach / Lifting power | 31,1 m / 1.600 kg |
truck
| Truck manufacturer | SCANIA |
|---|---|
| Power | 560 PS |
| Emmission standard | EURO 6 |
| Axes | 8x2*6 |
| Gross vehicle weight | 32.000 kg |
|---|---|
| Dead weight | 31.700 kg |
| Payload | 300 kg |
| Construction | Heavy duty crane |
PK 1650 TEC
HYDRAULICS & TECHNICS
- 8 hydraulic boom extensions (G)
- High-speed boom extension system with return oil recovery
- Swivel range endless
- Hydraulic support leg extension (max.support width 10.000 mm)
- Support legs can be swiveled hydraulically through 180°
- Additional hydraulic support (support width ca. 8.600 mm)
- Hose equipment for two additional devices including quick coupling (multi-faster)
- 3,5 to cable winch on the main arm (hydr. foldable)
- Rope length: 90m
- incl. preparation for EN280 workman basket operation
ASSISTANCE SYSTEMS
- Paltronic 180
- HPSC + LOAD
- Remote controlled stabilizers
- CPS (cabin protection)
- FPS (Frame Protection System)
- P-FOLD (Folding Assistant)
- AOS (Active Oscillation Suppression)
- SRC (Synchronised Rope Control)
- RTC (Rope Tension Control)
EQUIPMENT
- Palcom P6 radio remote control /8 functions with linear levers
- LED working lights on crane and fly-jib
- 11,0 to and 18,0 to load hooks
- 2-stranded rope equipment on the crane
- Painting RAL3020
- hydraulic oil tank 500 l
PJ 240
Configuration
- 6 hydraulic extensions (E)
- High-speed extension system with return oil recovery
- Hydr. tiltable upwards by 25°
- MFA-L - Multifunctional adapter
- 2-stranded rope equipment for the PJ 240
- incl. 2 premium working lights
- Hose equipment for two additional devices including quick coupling (multi-faster)
Installation
- Palfinger MCC low build platform
- Platform inner dimensions: 3.300 mm x 2.480 mm
- Front wall: height 1.400 mm
- Side- and rearwalls height: 600 mm
- Platform floor 27 mm plywood, impregnated and sealed
- Various lashing options on the platform floor
- Loading height: 1.200mm
- 1 pair of Container locks
- 6 working lights
- 4 reversing lights
- Rear view camera
- Emergency power pack for workman basket operation
- Two-part telescopic ladder
- Trailer coupling: RF40 G 150 A
- 2 wheel chocks
SCANIA R 560 B8x2*6NB
- Engine: 560 HP, torque max. 2.800 Nm
- Gearbox: G33CM + Opticruise
- Axle distance: 1.990mm / 2.760mm / 1.350mm
- air suspension on all axles
- Fuel tank 310 l / AD-Blue 80l
- Tires 1st, 2nd & 4th axle: 385/65R22.5
- Tires driven axle: 315/80 R22.5
- Rims on all axles: Alcoa Durabright, aluminium
- Cabin colour: Ivory white
- Cabin type: CR20N
- auxiliary heating: 3 kW
- Multifunctional steering wheel
- Infotainment system equipped with 10.1-inch colour display