- Home
- Products
- Loader Crane
- PK 1050 TEC Scania R 500 8x2*6 LB
PK 1050 TEC
Scania R 500 8x2*6 LB
Contract number: Paldrive 702
Specification
All images are from a reference project
PK 1050 TEC
| lifting moment | 95 mt |
| max. outreach incl. Fly-Jib | 32,4 m |
| max. lifting capacity | 30.000 Kg |
| swivel range | endless |
| rope whinch type | 3,5to |
Installation
| detachable platform | |
| platform length | 4.400 mm |
| platform width | 2.480 mm |
| frontwall height | 1.400 mm |
| side & rearwall height | 400 mm |
| loading height | 1.320 mm |
| 5th wheel | |
| Manufacturer | Jost |
| type | JSK-SL-E032-X6 |
| slider | XXL Slider |
| slider moving range | 1.066 mm |
| locking positions | 21 |
Scania R500 8x2*6 LB
| construction year | 2026 |
| power | 500 Hp |
| gearbox | G33CM + Opticruise |
| main Wheelbase | 4.550 mm |
| cabin | CR20N |
| GSR II options | yes |
GET YOUR COMPLETE TRUCK RIGHT NOW AND
CONTACT THE SELLER
Offer information
Location details
PALFINGER, 86-050 - Poland
Dealer Name
Palfinger EMEA GmbH Availability
On request
Product type
New Contract number
Paldrive 702 Product
| Manufacturer | Palfinger |
|---|---|
| Model | PK 1050 TEC |
| Lifting moment | 95,0 mt |
|---|---|
| Outreach / Lifting power | 32,4 m / 1.280 Kg |
| Max outreach | 32,4 m |
truck
| Truck manufacturer | Scania |
|---|---|
| Drivers cabine | CR20N |
| Wheel base | 4.550mm |
| Power | 500 PS |
| Emmission standard | EURO 6 |
| Axes | 8x2*6 |
|---|---|
| Gross vehicle weight | 32.000 Kg |
| Dead weight | 27.100 Kg |
| Payload | 4.900 Kg |
| Construction | Sattelzugmaschine |
PK 1050 TEC
HYDRAULIC & TECHNICS
- 8 hydraulic boom extensions (G)
- High-speed boom extension system with return oil recovery
- Swivel range endless
- Hydraulic support leg extension (max.support width 8.800mm)
- Support legs can be swiveled hydraulically through 180°
- Additional hydraulic support (support width ca. 7.100 mm)
- Hose equipment for two additional devices including quick coupling (multi-faster)
- 3,5to cable winch on the main arm (hydr. foldable)
- Rope length: 90m
ASSISTANCE SYSTEMS
- Paltronic 180
- HPSC + LOAD
- Remote controlled stabilizers
- CPS (cabin protection)
- FPS (Frame Protection System)
- P-FOLD (Folding Assistant)
- Weigh function
- AOS (Active Oscillation Suppression)
- SRC (Synchronised Rope Control)
- RTC (Rope Tension Control)
EQUIPMENT
- Palfinger P6 radio remote control /8 functions with linear levers
- LED - working lights on the articulated arm
- 11,5to & 18,0to load hook
- 2 strand rope equipment on the Crane
- MFA-L (multifunctional adapter)
- Painting RAL3020
- hydraulic oil tank 350 l
PJ 190 E
Configuration
- 6 hydraulic extensions (E)
- High-speed extension system with return oil recovery
- Hydr. tiltable upwards by 25°
- 1 strand rope equipment for the PJ 190
- LED-working light at the PJ 190
- PJMFA - Multifunctional adapter
Installation
- installation type: Tractor body for combined operation
- 5th wheel operation + detachable platform
- platform inner dimenstions: 4.400mm x 2.480mm
- Front wall: height 1.400 mm towing points
- Side- and rearwalls height: 400 mm
- Platform floor 27 mm plywood, impregnated and sealed
- loading height: 1.320mm
- 5th wheel type: Jost JSK-SL-E032-X6 + XXL slider
- 5th wheel height 173mm, D-value 152kN, 2" lock
- 4 working lights
- 4 reversing lights
- Rear view camera
- Heavy duty tool box
- 2 pcs. of heavy duty chain-trays at the additional stabilizers
+ bracket for 1 strand load block - Access ladder on both sides
- Trailer coupling: RF40 G 150 A
- 2 wheel chocks
Scania R500 8x2*6 LB
- Engine: 500 Hp, torque max. 2.650 Nm
- Gearbox: G33CM + Opticruise + retarder
- Axle distance: 1.990mm 2.560mm + 1.350mm
- air suspension on all axles
- Fuel tank 485l / AD-Blue 80l
- Tires 1st, 2nd & 4th axle: 385/65R22.5
- Tires driven axle: 315/80 R22.5
- Rims on all axles: aluminium Alcoa Durabright
- Cabin colour: Scania Ivory White / chassis colour: Scania Sub Grey
- Cabin type: CR20N
- Premium Cabin interior
- auxiliary heating: 3kW
- Multifunctional steering wheel
- Infotainment system equipped with 10.1-inch colour display
- GSR II options included