Scania
PK 580 TEC
R 500 B8x2*6NB
Contract number: Paldrive 690
Specification
All images are from a reference project
PK 580 TEC
| Lifting moment | 55,5 mt |
| Max. outreach incl. fly-jib | 31,4 m |
| Lifting capacity | 390 kg/ 31,4 m |
| Swivel range | endless |
| Rope winch type | 2,5 to |
MCC-INSTALLATION
| low built platform | |
|---|---|
| Platform length | 6.350 mm |
| Platform width | 2.480 mm |
| Frontwall height | 1.900 mm |
| Side- & rearwall height | 400 mm |
| Loading height | 1.180 mm |
| Platform floor | plywood, impregnated |
SCANIA R 500 B8x2*6NB
| Power | 500 HP |
| Gearbox | G33CM + Opticruise |
| Wheelbase | 1.990/ 3.160/ 1.350 mm |
| Cabin | CR20N |
| GSR II options | included |
Offer information
Location details
MCC-NORTH SOLEC, 86-050 - Poland
Dealer Name
Palfinger EMEA GmbH Availability
On request
Product type
New