Scania
PK 1350 TEC
R 560 B8x4 NB
Contract number: Paldrive 692
Specification
All images are from a reference project
PK 1350 TEC
| lifting moment | 109,3 mt |
| max. outreach incl. Fly-Jib | 34,4 m |
| max. lifting capacity | 30.000 Kg |
| swivel range | endless |
| rope whinch type | 3,5to |
Installation
| low built platform | |
|---|---|
| Platform length | 4.600 mm |
| Platform width | 2.480 mm |
| Frontwall height | 1.400 mm |
| Side- & rearwall height | 400 mm |
| Loading height | 1.180 mm |
| Platform floor | plywood, impregnated |
Scania R560 B8x4 NB
| construction year | 2026 |
| power | 560 Hp |
| gearbox | G33CM + Opticruise |
| main Wheelbase | 4.950 mm |
| cabin | CR20N |
| GSR II options | yes |
Offer information
Location details
MCC-NORTH SOLEC, 86-050 - Poland
Dealer Name
Palfinger EMEA GmbH Availability
On request
Product type
New