Scania
PK 1650 TEC
R 560 B8x2*6NB
Contract number: Paldrive 694
Specification
All images are from a reference project
PK 1650 TEC
| Lifting moment | 124,8 mt |
| Max. outreach incl. fly-jib | 31,1 m |
| Lifting capacity | 32.000 Kg |
| Swivel range | endless |
| Rope winch type | 3,5 to |
MCC-INSTALLATION
| low built platform | |
|---|---|
| Platform length | 3.300 mm |
| Platform width | 2.480 mm |
| Frontwall height | 1.400 mm |
| Side- & rearwall height | 600 mm |
| Loading height | 1.200 mm |
| Platform floor | plywood, impregnated |
SCANIA R 560 B8x2*6NB
| Power | 560 HP |
| Gearbox | G33CM + Opticruise |
| Wheelbase | 4.750 mm |
| Cabin | CR20N |
| GSR II options | included |
Offer information
Location details
PALFINGER, 86-050 - Poland
Dealer Name
Palfinger EMEA GmbH Availability
On request
Product type
New